Jeżeli zastanawiasz się, jak sprawdzić miód ołówkiem, mamy dla Ciebie bardzo dobrą wiadomość: to prosta i szybka metoda, która da Ci pewność, że to, co oferuje sprzedawca, faktycznie jest tym, co chcesz kupić. Dowiedz się, jak sprawdzić miód ołówkiem.

Spis treści:

  • Dlaczego fałszuje się miód i jak to się robi?
  • Jak sprawdzić czy miód nie jest oszukany?
  • Jak sprawdzić miód ołówkiem? To bardzo proste.
  • Po czym poznać że miód jest prawdziwy?

W praktyce to tylko jedna z wielu metod na sprawdzenie jakości miodu. Okazuje się jednak tak szybka i wygodna, że jest chyba najpopularniejszą. Ten prosty test możesz przeprowadzić bezpośrednio u sprzedającego, nie niszcząc oferowanego przez niego produktu. Poznaj szczegóły i odkryj, jak sprawdzić miód ołówkiem. 

Dlaczego fałszuje się miód i jak to się robi?

Najpierw jednak zastanówmy się, dlaczego takie testy w ogóle są potrzebne? Otóż miód to jeden z najczęściej podrabianych produktów. I nie chodzi nam o produkcję sztucznego miodu, która jest całkiem legalna, podobnie, jak jego sprzedaż z wyraźnym oznaczeniem na opakowaniu, że chodzi o sztucznie wytworzony produkt. Problemem jest natomiast sprzedaż sfałszowanego miodu w cenie prawdziwego i oszukiwanie klientów. Niestety, to dość popularny proceder. 

Miód podrabia się dla zysku. Jest on bowiem drogi, dlatego nieuczciwi pszczelarze starają się uzyskać jak największą wydajność. Miód zwykle fałszuje się, podając pszczołom cukier lub nawet syrop glukozowo-fruktozowy. W efekcie tego owady nie zbierają nektaru z kwiatów lub zbierają go mniej. Produkują miód, który jest wytworem ich pracy, ale nie posiada składu, ani właściwości zdrowotnych prawdziwego, nektarowego miodu. 

Prawdziwy miód nie zawsze jest płynny
Prawdziwy miód nie zawsze jest płynny.

Jak sprawdzić czy miód nie jest oszukany?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, jak sprawdzić miód ołówkiem, dodamy jeszcze tylko, że wiele prób sprzedaży sfałszowanego miodu można wykryć nawet nie otwierając oferowanego słoiczka. Poniżej znajdziesz listę poszlak, które wskazują, że miód prawdopodobnie jest oszukany:

  • wyjątkowo atrakcyjna cena, 
  • sprzedaż w hurtowych ilościach,
  • opakowania pozbawione etykiety lub informacji o pasiece, z której pochodzi miód,
  • nienaturalnie płynny, rzadki miód.

Zachowaj ostrożność także wtedy, gdy ktoś oferuje Ci miód z ubiegłego roku, który nadal ma postać płynną. Większość prawdziwych miodów samoistnie krystalizuje się w ciągu kilku miesięcy. Aby tego uniknąć, niektórzy przegrzewają miód, co zapobiega krystalizacji, ale niszczy zdrowotne właściwości prawdziwego miodu. Oczywiście ten sztuczny nigdy się nie skrystalizuje.

Jak sprawdzić miód ołówkiem? To bardzo proste.

Test ołówka pozwoli Ci sprawdzić czy miód jest prawdziwy i czy nie zawiera dodatku cukru lub syropu glukozowo-fruktozowego. Pamiętaj, że uczciwy sprzedawca nie powinien mieć nic przeciwko zastosowaniu tej metody, pod warunkiem, że pobierzesz tylko minimalną próbkę. 

Aby sprawdzić miód ołówkiem, wykonaj następujące czynności:

  • czystą łyżeczką nabierz kilka kropli miodu,
  • zastruganym, miekkim ołówkiem dotknij kropli,
  • obserwuj efekt: prawdziwy miód nie zabarwi się, sztuczny – zciemnieje. 

Ważny jest, aby do tej metody wybrać naprawdę miękki ołówek (najlepiej kopiowy lub B6). Pamiętaj również, żeby nie zanurzać go w słoiku z miodem, tylko test wykonać na maleńkiej próbce.

Po czym poznać że miód jest prawdziwy?

Oprócz testu ołówka jest jeszcze wiele innych metod, które pozwolą Ci rozpoznać prawdziwy miód. Wiele na ten temat mówi już sam wygląd oferowanego produktu: jeśli jest on skrystalizowany, na pewno jest prawdziwy. Kożuszek delikatnej pianki na powierzchni płynnego miodu także świadczy o jego autentyczności. 

W praktyce jednak najlepiej po prostu znaleźć rzetelnego dostawcę prawdziwego miodu. W tym celu poszukaj w swojej okolicy pszczelarzy, którzy sprzedają swoje wyroby. Możesz także skorzystać z naszego sklepu z miodami, w którym oferujemy wyłącznie miody wyprodukowane przez nasze zdrowe pszczoły.

Opowieści ociekające miodem