Własna pasieka to dla wielu osób jedyne miejsce, w którym kupują miód. Może to dziwić, bo przecież miodu w sklepach spożywczych, straganach czy nawet na internetowych aukcjach nie brakuje. Sprawdź zatem, co zyskasz, kupując miód w prywatnej pasiece?
Spis treści:
- Własna pasieka – co to za miejsce? Czy łatwo ją znaleźć?
- Miód z pasieki – czym różni się od sklepowego?
- Nie tylko biznes, czyli sprzedaż miodu z własnej pasieki.
Miód można wykorzystać na wiele sposobów: do słodzenia potraw i napojów, poprawy kondycji fizycznej, a nawet zdrowia całego organizmu. Ale nie bez znaczenia jest jego pochodzenie, szczególnie wtedy, gdy zamierzamy go spożywać systematycznie przez dłuższy czas. Do takich zastosowań warto sięgnąć po miód z prywatnej pasieki. Odkryj, dlaczego.
Własna pasieka – co to za miejsce? Czy łatwo ją znaleźć?
W pszczelarstwie termin “pasieka” ma co najmniej dwa znaczenia. Jest to bowiem teren, na którym ustawione są ule, ale także określenie wszystkich uli danego pszczelarza, które mogą znajdować się w różnych, często oddalonych od siebie miejscach. Natomiast własna pasieka wskazuje na hobbystyczny lub nawet zarobkowy, ale przede wszystkim manufakturowy charakter tej działalności.
Najlepszy pszczelarz oddał swoje serce pszczołom i pasiece. Często swoją pasją potrafi zarazić całą rodzinę, co sprawia, że najbliżsi pomagają mu w pracy przy ulach. Takich “rodzinnych” pasiek w Polsce jest całkiem sporo. Łatwo znaleźć je np. za pomocą internetowej wyszukiwarki. Ale jeśli interesuje Cię miód najlepszej jakości, szukaj jak najmniejszej prywatnej pasieki. Ponieważ dla jej właściciela wciąż miód jest największym skarbem 🙂
Miód z pasieki – czym różni się od sklepowego?
Taki prawdziwy, naturalny miód z prywatnej pasieki ma wiele zalet, których brakuje produktom na sklepowych półkach. Najważniejsza z nich to ta, że nie jest mieszanką miodów z wielu różnych pasiek, co jest normą w przypadku produktów tego rodzaju, dostępnych w normalnym handlu oraz na internetowych aukcjach. Dlaczego to ważne? Ponieważ mieszanki miodów mogą zawierać niebezpieczne, a nawet groźne dla zdrowia substancje, dodatki lub pochodzić od chorych pszczół.
Poza tym miód z prywatnej pasieki z reguły nie jest w żaden sposób ulepszany, ani poddawany innym procesom (np. kilkukrotnemu przegrzewaniu, które stosuje się przemysłowo po to, aby miód dłużej zachował postać płynną, czyli nie skrystalizował się). Kupując miód prosto od pszczelarza zwykle możesz także wybrać konkretny gatunek, a aromat i smak takiego naturalnego miodu jest bezkonkurencyjny. Na dodatek możesz spożywać go tak często i długo, jak wymaga tego kuracja bez obaw o to, że wpłynie on niekorzystnie na Twoje zdrowie.
Nie tylko biznes, czyli sprzedaż miodu z własnej pasieki.
Sprzedaż miodu z własnej pasieki to dla pszczelarza-pasjonata nie tylko biznes. Owszem, w wielu przypadkach własna pasieka jest sposobem na życie, ale praktycznie zawsze możesz liczyć na fachowe doradztwo, a często również na interesujące opowieści o życiu pszczół i pracy w pasiece.
Prawda jest taka, że aby wykonywać ten zawód dobrze, trzeba posiadać ogromną wiedzę, którą kompletuje się latami. Wytrawni pszczelarze oraz ich rodziny chętnie dzielą się swoim doświadczeniem z klientami, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, jak niewiele przeciętny Kowalski wie o owadach, bez których ludzkość nie przeżyłaby nawet czterech lat.