Jeżeli Ty również zastanawiasz się, jak powstaje miód, przeczytaj ten krótki wpis, w którym wyjaśniamy, w jaki sposób pszczoły produkują miód. Dowiesz się także, z czego powstaje miód spadziowy i poznasz odpowiedź na pytanie, czy do miodu dodaje się cukier?

Spis treści:

  • Jak pszczoły robią miód? Zadziwiająca technologia Natury!
  • Jak powstaje miód spadziowy? I dlaczego czasem go brakuje?
  • Czy do miodu dodaje się cukier? Odpowiedź może rozczarować.

Jak powstaje miód – to jedno z najpopularniejszych pytań, które zadają nam klienci. I chociaż nauka od dziesięcioleci zna ten proces, to jednak nie udało się go odtworzyć w laboratorium. Miód produkować mogą wyłącznie miodne pszczoły, Apis mellifera. Dowiedz się, jak on powstaje. 

Jak pszczoły robią miód? Zadziwiająca technologia Natury!

Powstawanie miodu zaczyna się od znalezienia przez pszczołę zwiadowczynię pożytku, czyli miododajnych roślin, które są źródłem nektaru albo spadzi. Pszczoła ta wraca do ula i za pomocą tańca informuje pszczoły zbieraczki o lokalizacji pożytku. 

Po dotarciu do miododajnych roślin, pszczoły zbieraczki zbierają nektar lub spadź do tzw. woli miodowych, przy okazji wzbogacając je własnym enzymami. W wolu nektar lub spadź (nazywane w tym stadium nakropem) transportowane są do ula, w którym przejmują je pszczoły robotnice. 

To one składają nakrop w komórkach plastra i nieustannie przenoszą go z miejsca na miejsce. Dzięki temu z nakropu odparowuje woda, co powoduje jego zagęszczenie. Podczas przenoszenia tworzącego się miodu pomiędzy komórkami plastra, pszczoły robotnice dodają do niego kolejną porcję własnych enzymów, które będą korzystnie wpływały na ludzki organizm, a także substancję bakteriostatyczną o nazwie inhibina. Powoli w nakropie dwucukier sacharoza rozpada się na cukry proste, czyli glukozę i fruktozę, zwiększa się ilość kwasów organicznych oraz zachodzą inne, ważne zmiany chemiczne. 

Gdy robotnice uznają, że miód jest odpowiednio dojrzały, zasklepiają komórki plastra za pomocą wosku. Miodobranie to czynność, podczas której wyciągnięte z ula komórki plastra odsklepia się, a następnie odwirowuje z nich miód. Po przefiltrowaniu i odstaniu nadaje się on już do rozlewania i spożycia. 

Pszczoły zasklepiają komórki plastra z miodem
Pszczoły zasklepiają komórki plastra z miodem.

Jak powstaje miód spadziowy? I dlaczego czasem go brakuje?

Miód spadziowy, zarówno ze spadzi liściastej, jak i iglastej, powstaje w taki sam sposób, jak nektarowy. Jedyną różnicą jest to, że pszczoły zbieraczki zamiast nektaru kwiatów, zbierają słodką wydzieline, produkowaną przez mszczyce i czerwce. Owady te żerują na liściach i igłach, odżywiając się sokiem drzew. 

Dostępność miodu spadziowego jest ściśle powiązana a występowaniem tych owadów. W latach, w których mszyc i czerwców jest niewiele, miód spadziowy trudno kupić, dlatego warto zaopatrzyć się w niego przy każdej możliwej okazji.

Czy do miodu dodaje się cukier? Odpowiedź może rozczarować.

Wiele osób nie wierzy, że do miodu nie dodaje się cukru. Nie ma w tym większego sensu, ponieważ zawartość zasklepionych plastrów jest już wystarczająco słodka. Cukier w uczciwie prowadzonej pasiece wykorzystuje się jedynie zimą do dokarmiania pszczół, od których zebrano miód do celów konsumpcyjnych. 

Niestety, zdarzają się także nieuczciwi pszczelarze, którzy dokarmiają cukrem pszczoły także w okresie letnim. Dzięki temu zwiększają wydajność produkcji miodu, ale jest on zdecydowanie gorszej jakości. Na szczęście przy obecnych cenach spożywczej sacharozy proceder ten słabo się opłaca, co jednak nie zmienia faktu, że najbezpieczniej kupować w polecanym sklepie z miodami

Opowieści ociekające miodem