Pszczoły nieodmiennie kojarzą się nam ze słodkim miodem. A przecież jest on tylko jednym z wielu pszczeli produktów. Zresztą rola pszczół w naturze i ich znaczenie dla człowieka je znacznie większa. Dowiedz się, jaki pożytek z pszczół mają ludzie?

Spis treści:

 • Po co ludzie hodują pszczoły? Nie tylko dla miodu.
 • Co szkodzi pszczołom? 
 • Czy pszczoły są agresywne?
 • Gdzie kupić prawdziwy miód?

Pszczoły hodowlane mieszkają w ulach. Kilka lub nawet kilkadziesiąt uli, o które dba pszczelarz, tworzy pasiekę. W takim gospodarstwie opiekuje się pszczołami, pozyskuje miód, a także wytwarza inne produkty pszczelego pochodzenia. To czynności, którymi zajmują się ludzie. A co pożytecznego robią w tym czasie pszczoły?

Po co ludzie hodują pszczoły? Nie tylko dla miodu.

Najważniejsza w pracy pszczół wcale nie jest produkcja miodu, lecz zapylanie roślin. Te małe owady w samej tylko Europie zapylają ponad 4000 gatunków roślin i warzyw. Człowiek nie potrafi wykonywać tej pracy równie skutecznie. Co prawda, sztuczne zapylanie jest możliwe i stosowane w krajach, w których populacja pszczół jest niewielka (np. w Chinach), ale okazuje się mało wydajne i kosztowne. Bez pszczół na większą skalę braknie żywności. I to globalnie, ponieważ jak to miał powiedzieć sam Albert Einstein:

Jeśli zabraknie pszczół, ludziom na ziemi pozostaną jedynie cztery lata istnienia.
Jeśli zabraknie pszczół, ludziom na ziemi pozostaną jedynie cztery lata istnienia.
Albert Einstein

Ze 100 gatunków roślin uprawnych, z których wytwarza się 90% żywności dla całego świata, aż 71 gatunków zapylają pszczoły. Oprócz tego owady te wytwarzają: 

 • miody,
 • propolis, 
 • pyłek kwiatowy,
 • pierzgę. 

W medycynie wykorzystuje się nawet pszczeli jad. 

Pszczoły zapylają większość roślin, z których produkujemy żywność na całym świecie.
Pszczoły zapylają większość roślin, z których produkujemy żywność na całym świecie.

Co szkodzi pszczołom?

Pomimo tak wielu korzyści, które te owady zapewniają ludziom, od ponad 20 lat pszczół cały czas ubywa. Szacuje się, że ich populacja w USA zmniejsza się każdego roku nawet o 30%, a w Europie o ok. 20%. Dlaczego pszczół jest coraz mniej?

Owadom szkodzą przede wszystkim pestycydy, nieumiejętnie stosowane w rolnictwie na szeroką skalę, zmiany klimatu oraz niewielka bioróżnorodność coraz większych obszarów uprawnych. Pszczoły, jako zwierzęta dzikie, przyzwyczajone są do dostępności wielu różnych gatunków roślin. 

Na szczęście od kilku lat problem zmniejszającej się populacji pszczół dostrzega coraz więcej ludzi i organizacji. W populacji wielu krajów rośnie świadomość zagrożenia, jakie się z nim wiąże, dlatego np. na dachach miejskich budynków zakładane są minipasieki. Pomimo tego wiele osób wciąż obawia się użądleń pszczół i dlatego unika ich obecności, a nawet profilaktycznie zbija te owady. Tymczasem naprawdę nie ma się czego bać. 

Większość hodowlanych gatunków pszczół nie jest agresywna.
Większość hodowlanych gatunków pszczół nie jest agresywna.

Czy pszczoły są agresywne?

Pszczoły nie polują na ludzi. Większość hodowlanych gatunków jest zdecydowanie mniej agresywna niż pospolite osy. Zresztą w przeciwieństwie do tych owadów, użądlenie pszczoły oznacza dla niej śmierć, ponieważ próbując odlecieć od ofiary, rozrywa sobie odwłok. Dlatego w praktyce użądlenia pszczół zdarzają się przypadkowo i zwykle wtedy, gdy owad po prostu broni się przed człowiekiem. 

Dla osób nieuczulonych na ich jad takie użądlenie nie jest niebezpieczne, chociaż powoduje ból i miejscowy obrzęk. Pomimo tego stosuje się terapię pszczelim jadem, w trakcie której prowokuje się owady do użądlenia w wybrane miejsca na ciele pacjenta. W ten sposób leczy się m.in.:

 • stany zapalne, 
 • artretyzm, 
 • reumatyzm, 
 • gościec, 
 • zaburzenia nerwicowe, 
 • nadciśnienie 
 • neuralgię, 
 • choroby skórne.

Gdzie kupić prawdziwy miód?

Na szczęście za pomocą pszczół swoje zdrowie możemy poprawić za pomocą zdecydowanie bardziej przyjemnych metod niż terapia ich jadem. Chodzi po prostu o regularne spożywanie miodu. Jednak do tego potrzebny jest prawdziwy miód od zdrowych pszczół. Gdzie go kupić? 

Jednym z najlepszych miejsc jest nasz sklep z miodami. Oferujemy w nim różne gatunki miodów oraz inne pszczele produkty, które pochodzą wyłącznie od naszych pszczół. Nie skupujemy wytworów z innych pasiek. Dlatego kupując u nas, otrzymujesz 100% pewności, że te produkty korzystnie wpłyną na zdrowie Twoje oraz Twoich bliskich. Sprawdź ofertę naszego sklepu z miodami. 

Opowieści ociekające miodem