Każdego roku to właśnie miód rzepakowy pojawia się pierwszy w naszej pasiece. Chociaż posiada on wiele zdrowotnych właściwości, sięgacie po niego raczej rzadko. A tymczasem miód rzepakowy stosowany jest w profilaktyce i leczeniu naprawdę wielu chorób. Posiada także oryginalny smak. Dlatego dowiedz się więcej na temat miodu rzepakowego i jego właściwości.
Spis treści:
- Miód rzepakowy — właściwości. Niektóre zaskakują.
- Na co dobry jest miód rzepakowy?
- Jak jeść miód rzepakowy? Kilka pysznych sposobów.
- Czy miód rzepakowy nadaje się do herbaty?
Miód rzepakowy należy do miodów nektarowych. Oznacza to, że powstaje z nektaru, zebranego przez pszczoły w tym przypadku z kwiatów rzepaku. Na przełomie kwietnia i maja pola rzepaku kwitną na charakterystyczny, jaskrawożółty kolor. Dlatego świeży miód rzepakowy na sprzedaż pojawia się w naszym sklepie z miodami zwykle już na początku czerwca. Sprawdź, co warto wiedzieć o miodzie rzepakowym i jak go stosować?
Miód rzepakowy — właściwości. Niektóre zaskakują.
Miód rzepakowy ma jasnożółty kolor. Krystalizuje bardzo szybko, niekiedy już nawet w komórkach plastra w ulu. Po krystalizacji staje się jeszcze jaśniejszy, kremowy. Posiada charakterystyczny łagodny, a wręcz nawet mdły smak z delikatną nutką goryczy oraz niepowtarzalny aromat kwiatów rzepaku.
Właściwości miodu rzepakowego wciąż zaskakują naszych Klientów. A przecież wynikają one z bogatego składu tego wytworu pracowitych owadów. Miód rzepakowy zawiera:
- olejki eteryczne,
- związki goryczowe,
- flawonoidy,
- biopierwiastki,
- cholinę,
- kumarynę,
- bor,
- witaminy z grupy B, K oraz C,
- kwas nikotynowy,
- żelazo (o przyswajalności aż 63 procent),
- potas,
- glukozę (51%) oraz fruktozę (47%).
Na co dobry jest miód rzepakowy?
Bogactwo prozdrowotnych składników miodu rzepakowego sprawia, że jest on stosowany w profilaktyce oraz leczeniu wielu schorzeń. Zawarty w nim bor bierze udział w procesach budowy tkani kostnej oraz poprawia funkcjonowanie śledziony i tarczycy. Wysoka zawartość glukozy powoduje, że miód rzepakowy jest dobry na serce. Wzmacnia on też siłę skurczu serca i rozszerza naczynia wieńcowe, dzięki czemu poprawia dotlenienie tego narządu. Jednocześnie spożywanie miodu rzepakowego obniża i stabilizuje ciśnienie krwi.
Miód ten nie obciąża wątroby, a nawet wspomaga jej działania odtruwające organizm. Dodatkowo poprawia pracę pęcherzyka żółciowego. Stosowany jest w chorobie wrzodowej żołądka, ponieważ przyspiesza gojenie się ran wrzodowych i nadżerek. Miód rzepakowy zalecany jest również w walce ze zgagą i wzdęciami. Doskonale odżywia organizm i sprzyja jego regeneracji po wysiłku fizycznym oraz umysłowym, wspomagając m.in. koncentrację. Często stosowany jest również w infekcjach oraz chorobach nerek, pęcherza i cewki moczowej.
Można także miód rzepakowy stosować zewnętrznie np. na lekkie oparzenia w celu uniknięcia powstania pęcherzy. Z miodu rzepakowego, rozpuszczonego w niewielkiej ilości przegotowanej i wystudzonej do temperatury pokojowej, przygotowuje się także maseczkę. Oczyszcza ona i odżywia cerę twarzy, szyi, a także wspiera walkę z trądzikiem.
Jak jeść miód rzepakowy? Kilka pysznych sposobów.
Jeżeli zastanawiasz się, jak jeść miód rzepakowy, mamy dla Ciebie kilka porad. Zanim je sprawdzisz, chcemy, abyś wiedział, że spożywanie każdego gatunku miodu przez osoby z cukrzycą dowolnego typu zawsze powinno być uprzednio skonsultowane z lekarzem. Niepasteryzowanego miodu nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, a dzieciom prawdziwy miód powinien być włączany do diety w niewielkich dawkach z powodu ryzyka wystąpienia alergii.
Miód rzepakowy można jeść na wiele sposobów. Do najpopularniejszych (i najsmaczniejszych) należą:
- wyjadanie miodu wprost ze słoika. Pamiętaj, aby nie zanurzać oblizanej łyżeczki w słoiku, bo to w ten sposób możesz zepsuć miód i przenieść infekcję na domowników,
- smarowanie miodem rzepakowym kromki chleba. Możesz także posypać miód np. orzechami, tworząc sycącą bombę składników odżywczych,
- na naleśnikach, bułeczkach i drożdżówkach,
- jako dodatek do płatków na mleku,
- z wodą. W tym wypadku najkorzystniej jest rozpuścić łyżkę miodu rzepakowego w połowie wody przegotowanej i wystudzonej do temperatury pokojowej, a następnie odstawić tę mieszaninę na noc i wypić rano przed śniadaniem.
Czy miód rzepakowy nadaje się do herbaty?
Wiele osób pyta nas, czy miód rzepakowy nadaje się do herbaty. Odpowiedź wbrew pozorom wcale nie jest oczywista, ponieważ ten gatunek miodu wykazuje najsłabsze ze wszystkich działanie antybiotyczne. Dlatego często można się spotkać z opinią, że miód rzepakowy nie nadaje się do herbaty.
Tymczasem miód rzepakowy wspiera organizm w walce z infekcjami, zmniejsza kaszel, a zawarte w nim olejki eteryczne łagodzą przeziębienia. Dlatego miód rzepakowy nadaje się do herbaty doskonale, ale należy dodawać go, podobnie jak wszystkie inne gatunki miodów, do napoju o temperaturze poniżej 40℃, aby nie zniszczyć jego prozdrowotnych właściwości.