Wiele osób zastanawia się, jak kupić prawdziwy miód? Jeżeli jesteś jedną z nich, mamy dla Ciebie aż 5 sprawdzonych porad, które pomogą zrealizować ten cel. Uprzedzamy jednak, że najlepszy sposób przedstawiliśmy na końcu listy. 

Spis treści:

 • Poznaj różne gatunki miodów
 • Unikaj miodów z tych źródeł
 • Uważnie czytaj etykiety i opisy produktów
 • Sprawdź, czy miód jest prawdziwy
 • Kupuj w sprawdzonym sklepie z miodami

Zastanawiasz się prawdziwy miód — gdzie kupić taki? Wbrew pozorom naturalny, zdrowy miód przez większą część roku jest łatwodostępny. Trzeba jednak widzieć gdzie go szukać i na co zwracać uwagę podczas oglądania oferty. Sprawdź 5 praktycznych porad i dowiedz się, jak kupić prawdziwy miód.

Porada 1. Poznaj różne gatunki miodów.

Z pozoru to oczywiste, że aby kupić prawdziwy miód, należy wiedzieć, jak on wygląda. Jednak większość osób zaskakuje bogactwo gatunków naturalnych miodów. W sprzedaży znajdziesz bowiem miód:

 • akacjowy,
 • faceliowy,
 • gryczany,
 • lipowy,
 • nawłociowy,
 • rzepakowy,
 • spadziowy,
 • wielokwiatowy,
 • wrzosowy,
 • miód z malinami,
 • z orzechami.

Informacje o tym, jak wyglądają poszczególne gatunki miodów, co zawierają oraz w jakich dolegliwościach pomagają możesz czerpać z naszego serwisu, innych stron internetowych lub z profesjonalnych publikacji. Jedno jest pewne: odpowiedź na pytanie prawdziwy miód gdzie kupić rozpoczyna się od zgłębienia wiedzy na temat rodzajów tego pszczelego złota.

Gatunki miodów różnią się nie tylko kolorem.
Gatunki miodów różnią się nie tylko kolorem.

Porada 2. Unikaj miodów z tych źródeł.

Jeżeli chcesz ograniczyć do minimum ryzyko zakupu miodu podrabianego i zawierającego szkodliwe dodatki, unikaj internetowych aukcji i podejrzanie atrakcyjnych ofert. Pamiętaj, że pozyskanie miodu to ciężka praca, która musi mieć swoją cenę. Jeśli ktoś oferuje miód w wyjątkowej promocji, oznacza to, że albo dokłada do interesu, albo sprzedaje produkt o niskiej wartości. Najpopularniejsza jest niestety ta druga opcja. 

Przestrzegamy również przed zakupem miodu od przydrożnych sprzedawców, których wielu znajdziesz na terenach wiejskich i drogach dojazdowych do miejscowości turystycznych. Niewinnie wyglądający „miejscowy” często jest po prostu handlarzem, który oferuje podejrzanego pochodzenia produkty miodopodobne. Poza tym podgrzanie miodu do temp. powyżej 40 ℃ niszczy większość jego prozdrowotnych składników. Pomyśl o tym, gdy następnym razem na przydrożnym straganie zobaczysz słoiki z miodem, które od rana prażą się w promieniach słońca. 

Porada 3. Uważnie czytaj etykiety i opisy produktów.

Odpowiedź na pytanie prawdziwy miód gdzie kupić może być oczywista: w sklepie. I to nawet w zwykłym dyskoncie spożywczym, ponieważ nawet tam okazyjnie pojawiają się naturalne miody. W ich znalezieniu najważniejsze jest jednak uważne przeczytanie wszystkich etykiet, które znajdują się na każdej stronie opakowania. Zazwyczaj to na tej z tyłu słoika znajdziesz słynny napis: 

„Mieszanka miodów pochodzących z UE oraz niepochodzących z UE.”

Czy tak oznaczony miód jest prawdziwy? Raczej tak. A czy jest zdrowy? Trudno odpowiedzieć twierdząco, gdy weźmiemy pod uwagę, że większość „dodatków spoza UE” najczęściej pochodzi z Chin. A w chińskich miodach wielokrotnie odkrywano metale ciężkie, pestycydy oraz antybiotyki, którymi w Państwie Środka leczono chore pszczoły. 

Dla tego smaku warto kupić prawdziwy miód
Dla tego smaku warto kupić prawdziwy miód

Porada 4. Sprawdź, czy miód jest prawdziwy.

Jeżeli przed zakupem masz możliwość sprawdzenia zawartości opakowania, możesz sprawdzić, czy miód jest prawdziwy. Szybką i prostą metodę opisywaliśmy w artykule pt. Jak sprawdzić miód ołówkiem? Jest to sposób, który możesz zastosować praktycznie wszędzie, a do przeprowadzenia testu potrzebujesz tylko kopiowego ołówka i niewielkiej porcji miodu.

Osoby, które interesują się miodami i regularnie je spożywają, na pierwszy rzut oka są w stanie określić jakość oferowanego produktu. Ty też możesz się tego nauczyć. Szukaj cech charakterystycznych dla prawdziwego miodu, czyli delikatnej pianki na jego powierzchni lub oznak krystalizacji. Poza tym większość gatunków naturalnych miodów posiada wyrazisty smak i aromat oraz specyficzny, kwiatowy finisz. Zwróć uwagę na te cechy podczas spożywania miodu, co do którego masz pewność autentyczności, i staraj się je zapamiętać. 

Porada 5. Kupuj w sprawdzonym sklepie z miodami.

Jeśli nadal zastanawiasz się prawdziwy miód — gdzie kupić, mamy dla Ciebie najprostsze rozwiązanie. Odwiedź nasz sklep z miodami. Wszystkie produkty, które w nim oferujemy, a więc naturalne miody i inne wytwory pszczelej pracy, pochodzą wyłącznie od pszczół z naszej pasieki. Nie skupujemy produktów innych pszczelarzy. Dlatego mamy 100% pewności, że w naszej ofercie znajdują się wyłącznie prawdziwe, naturalne i zdrowe owoce znoju tych pożytecznych owadów. 

Opowieści ociekające miodem