Prawdziwy miód jest zdrowy i odżywczy. Niestety, od lat fałszuje się go na różne sposoby, a ostatnio, ze względu na duże zainteresowanie klientów, podrabianie miodu jest rekordowe. Dlatego poznaj odpowiedź na pytanie prawdziwy miód — gdzie kupić i jak go wybrać? 

Spis treści:

  • Czym jest prawdziwy miód?
  • Jak odróżnić prawdziwy miód od sztucznego?
  • Gdzie kupić prawdziwy miód?
  • Jak wybrać najlepszy miód?
  • Jak przechowywać miód, aby zachował swoje właściwości?

Umiarkowane spożywanie sztucznego miodu, dopuszczonego do sprzedaży, nie jest groźne. Problemem pojawia się, gdy ktoś sprzedaje sfałszowany miód jako prawdziwy. A jeszcze gorzej jest wtedy, gdy w takim podrobionym miodzie znajdują się dodatki niewiadomego pochodzenia. Dowiedz się więcej na temat prawdziwego miodu i odkryj gdzie można go kupić.

Czym jest prawdziwy miód?

Prawdziwy miód, który możesz spożywać bezpiecznie, to produkt w 100% naturalny. Pochodzi od pszczół miodnych. To ważne, ponieważ miód wytwarzają także inne owady (np. niektóre gatunki os), ale ich produkty mogą być niebezpieczne dla ludzi. 

Prawdziwy miód powstaje z nektaru lub wydzieliny mszyc (miód spadziowy), zbieranych przez pszczoły, które zanoszą go do ula. Tam owady opiekują się miodem dojrzewającym w komórkach plastrów. W odpowiednim momencie pszczelarz wyciąga plastry z uli i odbiera z nich miód. 

Prawdziwy miód produkują pszczoły
Prawdziwy miód produkują pszczoły miodne

Jak odróżnić prawdziwy miód od sztucznego?

Produkcja prawdziwego miodu jest w całkowicie naturalna, dlatego nie zawiera on dodatków takich, jak np. syrop glukozowo-fruktozowy czy biały cukier. Odróżnienie miodu zupełnie sztucznego od prawdziwego jest stosunkowo proste, ponieważ ten pierwszy jest zwykle zbyt słodki, rzadki i zupełnie pozbawiony aromatu. Dlatego większość osób, które chociaż raz jadły prawdziwy miód, bez problemu wskaże ten fałszywy. 

Niestety, znacznie trudniej jest odróżnić miód prawdziwy od podrabianego. Głównie dlatego, że sposobów na fałszowanie miodu jest kilka: od karmienia pszczół wyłącznie białym cukrem do mieszania ich oryginalnego produktu z innymi substancjami. Dobrym sposobem jest sprawdzanie miodu ołówkiem. Jednak najlepszym wyjściem będzie zakup miodu od uczciwego pszczelarza. 

Gdzie kupić prawdziwy miód?

Najbezpieczniej jest kupować miód w pasiece prosto od pszczelarza. Wtedy masz pewność, że jest to produkt prawdziwy, pozyskany zgodnie ze sztuką, naturalny i zdrowy. Zdecydowanie najmniej bezpiecznym sposobem jest zakup miodu na internetowych aukcjach, ponieważ często okazuje się on podrabiany (najczęściej są to mieszaniny miodów z terenu UE z tymi pochodzącymi np. z Chin, które mogą zawierać dosłownie wszystko: od metali ciężkich po antybiotyki, stosowane do leczenia chorych pszczół). 

Jeżeli zamierzasz spożywać miód regularnie lub podawać go swoim bliskim, aby wykorzystać jego zdrowotne właściwości do wzmocnienia organizmu lub walki z chorobą, szukaj wyłącznie oryginalnego, prawdziwego miodu pszczelego. Znajdziesz go na przykład w naszym sklepie z miodami. Sprzedajemy wyłącznie produkty pochodzące od naszych zdrowych pszczół (nie stosujemy dodatków miodów innych pszczelarzy). 

Prawdziwy miód najlepiej kupić prosto od pszczelarza
Prawdziwy miód najlepiej kupić prosto od pszczelarza

ak wybrać najlepszy miód?

Najlepszy miód ma intensywny smak i zapach. Jest klarowny, chociaż może też ulec krystalizacji. Skrystalizowany miód nie traci żadnych właściwości, a sama krystalizacja jest dowodem na autentyczność miodu. 

Dobrym pomysłem jest także zakup miodu na różnego rodzaju imprezach pszczelarskich oraz w miejscach, które sprzedają autentyczne regionalne produkty, ale nie chodzi nam o stragany z oscypkami na Krupówkach. Szukaj miodów certyfikowanych oraz takich, na których znajdują się informacje o pasiece. 

Jak przechowywać miód, aby zachował swoje właściwości?

Miód przez wiele lat nie traci swoich właściwości, jeśli jest odpowiednio przechowywany. Najlepiej umieścić go w szczelnie zamkniętym słoiku w chłodnym i ciemnym miejscu. Przechowywanie miodu w lodówce nie ma większego sensu, ponieważ ten produkt nie psuje się w temperaturze pokojowej, natomiast chłód może przyspieszyć proces krystalizacji. 

Opowieści ociekające miodem