Miód faceliowy pod wieloma względami jest wyjątkowy, a przy tym posiada wiele zastosowań. Jego charakterystyczny wygląd sprawia, że łatwo odróżnić go od miodów innych gatunków. Sprawdź, co warto wiedzieć o miodzie faceliowym i przekonaj się, dlaczego nie może zabraknąć go w Twojej spiżarce.

Spis treści:

  • Jaki jest miód z facelii?
  • Na co dobry jest miód faceliowy?
  • Czy miód faceliowy jest dobry na wątrobę?
  • Jak najlepiej spożywać miód faceliowy?
  • Miód faceliowy — gdzie go kupić?

Miód faceliowy jest jednym z nektarowych gatunków miodów. Do jego produkcji pszczoły wykorzystują nektar zbierany z kwiatów Phacelia tanacetifolia, czyli facelii błękitnej. Co ciekawe to jedna z najwydajniejszych roślin miododajnych, ponieważ z jednego hektara jej upraw uzyskać można nawet 1000 kg miodu faceliowego. Dowiedz się więcej na jego temat.

Jaki jest miód z facelii?

Swoja polską nazwę, Phacelia tanacetifolia, zawdzięcza kolorowi kwiatów, które są niebieskie i fioletowe. Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej, a w Europie uprawiana jest od zaledwie 200 lat. Charakterystyczne zabarwienie jej kwiatów nadaje oryginalny kolor faceliowemu miodowi. Posiada on barwę jasno-kremową, ale zdarzają się miody faceliowe także w zielonkawym odcieniu. Wszystko z powodu dużej zawartości pyłku facelii, który jest niebieski. 

Aromat miodu faceliowego jest bardzo delikatny, a jego smak łagodny, chociaż występują lekko kwaskowate posmaki. Nie zmienia to jednak faktu, że ze względu na swój delikatny smak, miód faceliowy ma bardzo szerokie zastosowania w kuchni. Jest też jednym z tych gatunków miodów, do których najłatwiej przekonać dzieci. Pamiętajmy jednak, że miód podajemy pociechom, które ukończyły pierwszy rok życia, i robimy to w niewielkich porcjach, uważnie obserwując dziecko pod kątem ewentualnych objawów alergii. 

Miód faceliowy
Miód faceliowy z naszej pasieki

Na co dobry jest miód faceliowy?

Ze względu na posiadane właściwości lecznicze miód faceliowy często porównywany jest z miodem Manuka. Co ciekawe, ze wszystkich gatunków miodów posiada najniższy stopień zanieczyszczenia drobnoustrojami. Zawiera wiele drogocennych witamin (z grupy B, C, PP), a poza tym również:

  • białka, 
  • kwasy organiczne, w tym kwas mlekowy, 
  • magnez, 
  • potas,
  • żelazo, 
  • wapń, 
  • miedź 
  • enzymy i olejki eteryczne.

Wysoka zawartość prozdrowotnych składników w miodzie faceliowym powoduje, że jest on stosowany w wielu celach. Jako naturalny energetyk wspomaga regenerację organizmu po wysiłku fizycznym i intelektualnym. Wspiera układ immunologiczny w okresie jesienno zimowym oraz podczas walki z infekcjami (zwłaszcza górnych dróg oddechowych). 

Czy miód faceliowy jest dobry na wątrobę?

Jeśli zastanawiasz się, czy miód faceliowy jest dobry na wątrobę, mamy odpowiedź, z której pewnie będziesz zadowolony. Ten gatunek miodu zawiera cholinę, która działa na wątrobę osłaniająco. Dlatego poleca się go zwłaszcza przy zatruciach. 

Poza tym spożywanie miodu faceliowego zalecane jest w trakcie leczenia wrzodów żołądka i dwunastnicy oraz nieżytów żołądka. Sięgają po niego osoby cierpiące z powodu problemów z woreczkiem żółciowym oraz trzustką. 

Miód faceliowy jest dobry na wątrobę
Miód faceliowy jest dobry na wątrobę

Jak najlepiej spożywać miód faceliowy?

Miód faceliowy można spożywać tak, jak inne gatunki miodów. Do najpopularniejszych sposobów zaliczamy:

  • słodzenie miodem herbaty i innych napojów (ważne, aby dodawać go do cieczy o temperaturze poniżej 40℃ ),
  • prosto ze słoika, ale bez maczania oblizanej łyżeczki w miodzie, ponieważ może to spowodować jego zepsucie,
  • na pieczywie i naleśnikach,
  • jako dodatek do płatków i musli,
  • w ciastach i kremach. 

Spożywanie miodu faceliowego w celach leczniczych powinno być jednak wykonywane z dbałością o regularności i odpowiednie dawki. Badania wykazały, że korzystny wpływ na wątrobę uzyskują osoby, które codziennie przyjmują od 70 do 140 g miodu w trzech porcjach. Aż u 75% badanych zaobserwowano poprawę regeneracji wątroby. Kuracja powinna trwać nieprzerwanie przez 2 – 3 miesiące i można ją powtórzyć dopiero po 2 miesiącach przerwy.

Miód faceliowy — gdzie go kupić?

Ze względu na charakterystyczny, jasny kolor i specyficzny delikatny smak miód faceliowy łatwo odróżnić od innych gatunków miodu. Nie każdy potrafi jednak szybko i poprawnie zweryfikować autentyczność miodu. Jeżeli chcesz uzyskać najkorzystniejszy wpływ miodu na zdrowie własne lub Twoich bliskich, musisz być pewny, że przez dłuższy czas spożywać będziecie wyłącznie prawdziwy i zdrowy miód. 

Właśnie taki miód faceliowy kupisz w naszym sklepie z miodami. Podkreślamy zawsze, że oferujemy wyroby, pochodzące wyłącznie od naszych zdrowych pszczół. Nie skupujemy miodów i innych produktów od pszczelarzy. Dzięki temu kupując w naszym sklepie z miodami zyskujesz pewność, że wybrane przez Ciebie produkty korzystnie wpłyną na zdrowie Twoje oraz najbliższych.

Opowieści ociekające miodem