Proces, w którym pszczoły robią miód, znany jest do kilkudziesięciu lat. Pomimo tego nadal nie potrafimy odtworzyć jego przebiegu bez udziału tych owadów. Co więcej, w tym temacie wciąż krąży wiele nieprawdziwych informacji. Dlatego sprawdź 7 faktów i mitów o produkcji miodu. 

Spis treści:

  1. Tylko pszczoły robią miód.
  2. Prawdziwy miód powstaje wyłącznie z nektaru kwiatów.
  3. Miód to są odchody pszczół.
  4. Do produkcji miodu dodaje się cukier.
  5. Przed spożyciem miód musi dojrzeć. 
  6. W ulu brzęczy, bo pszczoły pracują nad miodem.
  7. Pszczoły robią miód, aby przetrwać.

Czy patrząc na powyższy spis treści, potrafisz bezbłędnie wskazać prawdziwe stwierdzenia? Wbrew pozorom wcale nie jest to proste. Jeśli zastanawiasz się, jak pszczoły robią miód, już teraz sprawdź najpopularniejsze fakty i mity na ten temat. 

Tylko pszczoły robią miód. Mit.

Oprócz pszczół miód produkują także niektóre gatunki os: Brachygastra, Polistes i Polybia. Błędne przekonanie o tym, że tylko pszczoły miodne wytwarzają miód pochodzi prawdopodobnie stąd, że miody innych owadów mogą zawierać szkodliwe substancje. Faktem jest bowiem, że tylko miodne pszczoły produkują miód wyłącznie z nektaru nietrujących roślin. 

Prawdziwy miód powstaje wyłącznie z nektaru kwiatów. Mit.

Prawdziwy miód większości z nas kojarzy się z kwiatami, ale pszczoły robią miód nie tylko z ich nektaru. W tym celu korzystają również ze spadzi, czyli rosy miodowej — słodkiej cieczy, pokrywającej niektóre drzewa iglaste i liściaste. Aby powstała spadź, konieczna jest aktywność mszyc, czerwców lub miodówek. Podczas żerowania owady te naruszają komórki roślin, z których wypływają soki. Spadź jest ich mieszaniną z płynnymi odchodami tych owadów.

Jak pszczoły robią miód? Nie tylko z nektaru.
Jak pszczoły robią miód? Nie tylko z nektaru.

Miód to są odchody pszczół. Mit.

W poszukiwaniu analogii do informacji z poprzedniego akapitu niektórzy uważają, że miód to odchody pszczół, co oczywiście jest nieprawdą. Pszczoły zbierają nektar, do którego dodają własne enzymy, czyli wydzieliny specjalnych gruczołów. W ten sposób tworzy się nakrop — pierwszy miód. Dojrzewa on w komórkach plastra w ulu nieustannie doglądany przez pszczoły. 

Do produkcji miodu dodaje się cukier. Mit.

Prawdziwy naturalny miód pszczeli powstaje tylko z nektaru i spadzi. To prawda, że można zwiększyć wydajność ula, podkarmiając pszczoły cukrem, ale w ten sposób obniża się jakość miodu i usuwa z niego naturalnie występujące składniki prozdrowotne. Zabieg tego typu uważany jest za metodę fałszowania miodu, więc uczciwi pszczelarze nie stosują takich praktyk. 

Przed spożyciem miód musi dojrzeć. Fakt.

Proces ten przypomina nieco dojrzewanie wina, chociaż udział biorą w nim zupełnie inne składniki. Świeży miód, czyli wspomniany już nakrop, pszczoły umieszczają w komórkach plastra miodu. Tam zaczyna się fermentacja, którą przyspiesza ciągłe przenoszenie miodu przez pszczoły do kolejnych komórek. 

Najłatwiej zauważalną, chociaż wcale nie najważniejszą, korzyścią z dojrzewania miodu, jest pozbycie się z niego wilgoci, czemu towarzyszy zgęstnienie. Jednak w procesie tym zachodzi wiele przemian chemicznych, których nie potrafimy odtworzyć w warunkach laboratoryjnych. Ich efektem jest wzbogacenie miodu m.in. w kwasy organiczne oraz inhibinę, czyli bakteriostatyczną substancję, która wspomaga ludzki organizm w walce z infekcjami.

Pszczoły robią miód w ulu i dlatego w nim brzęczy.
Pszczoły robią miód w ulu i dlatego w nim brzęczy.

W ulu brzęczy, bo pszczoły pracują nad miodem. Fakt.

Chociaż wydaje się to zbyt dużym uproszczeniem, powyższe stwierdzenie jest faktem. Brzęczenie generuje ruch setek tysięcy skrzydełek. W ten sposób pszczoły przyspieszają parowanie wilgoci w dojrzewającym miodzie. Jest to jeden z etapów pracy nad nim i dlatego brzęczenie w ulu oznacza, że pszczoły robią miód

Pszczoły robią miód, aby przetrwać. Fakt.

Pszczoły robią miód, ponieważ jest to ich pokarm w miesiącach zimowych. To jednak bardzo pracowite owady, dlatego w żaden sposób nie ograniczają swojej produkcji. Dzięki temu możemy cieszyć się wieloma gatunkami naturalnych i zdrowych pszczelich miodów. 

Opowieści ociekające miodem